לחות על פרח

סופח לחות, המכשיר שבלעדיו לא ניתן לגדל קנאביס בחללים פנימיים

לחות היא אחד האלמנטים הכי חשובים בגידול קנאביס. אך נשאלת השאלה עד כמה מגדלי קנאביס מבינים לעומק את נושא בקרת הלחות ואת חשיבותו של סופח לחות בגידול הידרופוני של קנאביס? נושא הלחות בגידול קנאביס מעלה אף שאלות נוספות.

כך למשל, האם כל גנן ההידרופוני יודע שיש קשר ישיר בין מחלות וריקבון מצד אחד ובריאות צמח הקנאביס ומקסום היבול מן הצד השני לבין לחות? בכתבה הבאה נעשה סדר וננסה לספק מענה לכל השאלות בנושא סופח לחות, שליטה ברמות הלחות ובניית אסטרטגיה לניהול שוטף של רמות הלחות בגינת הקנאביס ההידרופונית.

על הקשר שבין לחות לבין עקה

רמות הלחות בסביבת הגינה ההידרופונית יכולות לקבוע באם צמח הקנאביס יגדל ויתפתח או יקמל. ירידה מהירה של טמפרטורה בלילות גורמת ללחות לקפוץ מעלה, לעיתים אף להגיע לטמפרטורה מסוכנת. ומנגד, החום ששורר במשך היום עלול לגרום ללחות לרדת. שינויים קיצוניים שכאלו יכולים לגרום לצמח הקנאביס עקה, קרי: מצוקה הנובעת מחוסר איזון.

ואכן, גנני קנאביס מנוסים רבים יודעים כי כאשר רמות הלחות נמוכות והסביבה יבשה זו הזמנה לעכבישים וקרדיות, וכאשר רמות הלחות גבוהות, מחלות כמו זיהום פטרייתי מסוג Botrytis יכולות להופיע בגינה ההידרופונית. זיהומים ומחלות כגון אלו מזיקים, אגב, לא רק לצמח הקנאביס, הם עלולים להזיק בריאותית גם לגנן. הם יכולים לגרום לאלרגיות, לדלקת ריאות, למחלות בדרכי נשימה ולאסטמה.

צמח קנאביס
לחות על צמח קנאביס

תוצאות סקר רמות לחות בשלבי התפתחות שונים הקנאביס

חשוב לציין כי לא קיימת הסכמה כוללת בקרב גנני קנאביס הידרופוניים לגבי רמות הלחות האופטימליות בשלבי ההתפתחות השונים בגידול קנאביס. מסקר רחב היקף שבדק גנני קנאביס חובבים עולה כי:

  • לשלב הייחורים/השיבוטים – חלק מהגננים ההידרופוניים אמרו ששיעור שנע בין 56% לבין 60% הוא אופטימלי, בעוד שאחרים טענו כי הטווח 76% עד 80% הוא האידיאלי.
  • לשלב הנביטה – מרבית הגננים טענו כי שיעור לחות הנע בין 56% ל-65% הוא האופטימלי.
  • לשלב הפריחה המוקדמת – הייתה הסכמה די נרחבת שרמות לחות הנעות מ-45% עד 55% הוא הטווח הטוב ביותר לשלב זה.
  • לשלב הפריחה המאוחרת – גם כאן הייתה הסכמה די נרחבת על רמות לחות בטווח שנע בין 45% לבין 51%.

מה מחקרים מדעיים אומרים על רמות אופטימליות של לחות?

גידול קנאביס זה הוא תחום חדש יחסית, אך הוא נחקר ביתר-שאת ממש בימים אלו. עדיין לא קיימים די מחקרים כדי לקבוע באופן חד משמעי את רמות הלחות האופטימליות בשלבי ההתפתחות השונים של צמח הקנאביס, אבל מהמחקרים שכן בוצעו ובדקו רמות לחות בגידולי קנאביס בשיטה ההידרופונית, אלו הם הנתונים:

RH* = Relative Humidity = לחות יחסית
לשלב הייחור – 70%-75% RH.
לשלב הנביטה – 65%-70% RH.
לשלב הפריחה – 60%-65% RH.

על פי המומחים, טווח הלחות בגידול קנאביס בתנאי פנים צריך להיות תמיד בין 60% לבין 75% בכל שלבי הגדילה. כאשר רמות הלחות עולות מעל ל-80% בשעות התאורה קיים סיכוי להתפתחות של פטריות, בקטריות וחיידקים. וכאשר רמות הלחות יורדות מתחת ל-50%, הן מסכנות את תהליך הפוטוסינתזה החשוב כל כך להתפתחות צמח הקנאביס.

פריחת קנאביס
פריחה תקינה של קנאביס

סופח לחות לשליטה ברמות הלחות

סופחי לחות הם מן המכשירים האלו שאי אפשר לוותר עליהם כאשר מחליטים לגדל קנאביס (או כל צמח אחר) בסביבה הידרופונית סגורה. המצאת סופחי הלחות אמנם יועדה בתחילתה לארונות בגדים, אך כיום כבר ניתן למצוא סופחי לחות המתאימים לגינות הידרופוניות. סופח לחות הינו הכרחי בחללי גידול הידרופוניים מאחר וביכולתו להפחית את רמות הלחות באוויר, וכך למנוע היווצרות ריקבון, מחלות וכניסת מזיקים.

כאשר הרעיון הוא פשוט: אם מגדלים קנאביס בחלל גדול מומלץ לרכוש יותר מסופח לחות אחד, הכמות המדויקת תלוי בגודלו של החלל. אך אם מדובר בחלל קטן יחסית, ייתכן מאוד וסופח לחות אחד יספיק.

אל תשכחו את מד הלחות

כדי לדעת את רמות הלחות בחלל הגידול בכל רגע נתון חשוב מאוד גם לרכוש מד לחות. הוא יוכל להצביע ולהורות על שיעורי הלחות באוויר, ובעזרתו ניתן לדעת באם להפעיל את סופח הלחות או לאו.

פוסטים קשורים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *