תוסף הזנה לדשן

שילוב ביו-סטימולנטים עם דשן נוזלי, כי לא מאוחר להציל את העולם

העולם שבו אנחנו חיים הוא מדהים, וכל היופי הזה טמון בקשר ההדדי ובתלות שקיימים בין צורת חיים אחת לבין צורת חיים אחרת. זה מפעים לגלות איך מיקרו-בקטריות קשורות ליצורים ענקיים כמו פילים, ואיך עצים גדולים תלויים בפטריות קטנות בכל מה שנוגע לתזונה.

מקור החיים לכל היצורים החיים הוא כמובן כדור הארץ לכן כאשר כדור הארץ  חולה אז כל היצורים הופכים חולים אף הם. כל יצור חי זקוק לאוכל, למקור תזונה המגיעה מהאדמה ואם הקרקע אינה פורייה – כולנו נהיה רעבים וחלשים.

השפעת האדם על שרשרת המזון הטבעית

האדם התערב במשך מאות אלפי שנים, במודע או שלא במודע, והשפיע על שרשרת המזון הטבעית. אנחנו מפריעים לתהליך ייצור המזון הטבעי שקיים בין הקרקע לבין היצורים שצריכים את האוכל הזה על ידי אילוץ הקרקע והסביבה לעכל דשנים כימיים, ולמרבה הצער כך הפכנו את הקרקע לחולה.

וכאשר אימא אדמה חולה אז או שאין מזון לילדים או שהמזון רע ומזיק. כעת האדם מנסה לתקן את הנזק שהוא עשה במשך עשרות שנים.

איכות הסביבה
עדיין לא מאוחר להציל את העולם

הגיעה השעה לרפא את העולם

כבר למעלה משני עשורים מדענים ומומחים גורסים כי אחד האלמנטים שמפרים את האיזון בשרשרת המזון הטבעית הם דשנים כימיים. דשנים כימיים מחסלים את האורגניזמים החיים בקרקע, הם מזיקים לקרקע עצמה, למקורות המים, לאוויר וגם לאדם ונראה שהגיעה העת להתחיל ולרפא את העולם.

שילוב ביו-סטימולנטים עם דשן נוזלי מפחית את הנזק

דשנים כימיים מזיקים, כאמור, לסביבה. אך למרבה המזל יש לנו היום דרכים יעילות לצמצום משמעותי של דשנים מזיקים אלו, וכל זאת מבלי לפגוע ולו במעט בפוריות בקרקע ובאיכות הגידולים החקלאיים.

אחת הדרכים לצמצום השימוש בדשנים כימיים היא בעזרת חומרים המשפרים את ספיגת החומרים המזינים כגון: ביו-סטימולנטים. ואכן, חקלאים רבים מוסיפים היום ביו-סטימולנטים לדשן נוזלי. כיצד שילוב זה מסייע לצמחים ולסביבה? הסוד הוא ברכיבי הביו-סטימולנטים.

אפילו האיחוד האירופי ממליץ על שילוב ביו-סטימולנטים עם דשן נוזלי

על פי האיחוד האירופי מומלץ מאוד לשלב ביו-סטימולנטים בדשן נוזלי, על מנת להפחית את היישום של דשנים כימיים בשדות חקלאיים. לפי האיחוד האירופי ביו-סטימולנטים מכילים חומרים טבעיים ולכן הם נחשבים אקולוגיים, והם מבוססים על חומצות הומיות, תמציות אצות, חומצות פלביות.

על פי נתונים מהאיחוד  ביו-סטימולנטים כבר מיושמים בחקלאות באופן נרחב עד כי כמחצית מהחקלאים באירופה כבר מיישמים ביו-סטימולנטים כשהם משלבים אותם בדשן נוזלי.

דשן נוזלי
פיזור דשן נוזלי בשדה

מרכיבי הביו-סטימולנטים: מיצוי אצות, חומצות הומיות וחומצות פלביות

חומצות פלביות אלו הן מולקולות צבט קטנות טבעיות שמקורן בשינויים ביולוגים וכימיים בחומר אורגני מת והן נודעות ביכולת שלהן לשפר את איכות הקרקע. חומצות הומיות הן מולקולות קטנות ופעילות והן משפרות את ספיגתם של מינרלים, את עמידות הצמחים בתנאי עקה ומאיצות את קצב התפתחותם של צמחים.

בנוסף, יש ביו-סטימולנטים המכילים מיצוי של אצות. תמציות האצות טומנות בחובן מעין הורמוני גדילה אורגניים כגון ציטוקונין ואוקסין, והן משפרות את עמידות הצמחים בטמפרטורות גבוהות מדי או נמוכות מיד, הן מחזקות את נבטי הזרעים, את הגזע והן מהוות תוסף נפלא לגינה ולשדה.

שילוב ביו-סטימולנטים עם דשן נוזלי, הפתרון לחקלאות בת-קיימא

המגזר החקלאי בכל העולם חותר להסתמך פחות ופחות על דשנים כימיים ומזיקים מבלי לפגוע בפריון, בתשואות וביבולים, ולשילוב ביו-סטימולנטים עם דשן נוזלי יש את היכולת המוכחת להבטיח הפחתה זו.

הנה, התפרסמו כבר כמה מחקרים שנערכו באירופה בשנים האחרונות אשר הוכיחו כי ביכולתם של מזרזי גדילה אלו לעשות בדיוק זאת. שילוב ביו-סטימולנטים בדשן נוזלי הוכחו כיעילים בגידולי כגון עגבניות, ענבים, קישואים, אבוקדו, אבטיחים, מנגו, גזר, פרחי נוי ועוד. עוד עולה ממחקרים אלו כי מאיצי גדילה אף הגדילו את התשואה והיבול מבלי לפגום בהרכב חומרי ההזנה.

הגידולים החקלאיים שלנו מתמודדים עם שפע של איומים ביניהם: שינויי אקלים קיצוניים, מחלות, גורמים א-ביוטים מרובים וקרקעות לא פוריות ונראה כי ביו-סטימולנטים יכולים להיות הפתרון לחקלאות בת-קיימא והדרך הבטוחה ביותר להבטיח ביטחון תזונתי לאוכלוסייה ההולכת וגדלה.

פוסטים קשורים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *